Valstybės duomenų integravimas ir branda: iki 2026-ųjų – dideli pokyčiai
Valstybės viešojo sektoriaus sukaupti duomenys tebėra nepanaudotas, tačiau didžiulį potencialą turintis turtas, būtinas šalies technologinei pažangai. Siekiant kuo geriau įveiklinti duomenis ir toliau žengti efektyvaus duomenų atvėrimo link, Valstybės duomenų agentūrai patikėtas didelės apimties projektas – institucija masiškai aprašinėja viešojo sektoriaus duomenų išteklius ir rengia viešą jų katalogą, integruoja duomenis į valstybės duomenų ežerą ir atveria juos Lietuvos atvirų duomenų portale.
„Viešojo sektoriaus duomenų poreikis Lietuvoje jau dabar yra didelis ir toliau auga, tačiau duomenų ūkio branda – žema. Norint panaudoti duomenis, pirmiausia reikia žinoti, kokie jie yra mūsų šalyje ir kur saugomi“, – pagrindinį iššūkį atskleidžia Valstybės duomenų agentūros generalinė direktorė dr. Jūratė Petrauskienė.
Iš žinybinio lygmens į bendrą katalogą
Kas trukdo vienu metu aprėpti visus valstybės turimus duomenis? Pašnekovės žodžiais, didžioji dalis informacinių sistemų ir valstybės registrų yra uždari ir orientuoti į žinybinio informacijos poreikio tenkinimą. Duomenų gavimas nėra centralizuotas ir kilus poreikiui prieiti prie duomenų (pvz., rašant ataskaitą apie veiklos rezultatus), reikia kreiptis į atskirus jų valdytojus ar tvarkytojus pagal atskiras pačių institucijų nusistatytas paslaugų teikimo tvarkas. Akivaizdu – procesai tebėra sudėtingi.
Įvertinus situaciją, Valstybės duomenų agentūrai buvo patikėta inventorinti visus valstybės kaupiamus duomenis ir parengti pirmąjį visuotinį Lietuvos viešojo sektoriaus duomenų katalogą. Tikslas – visų valstybės informacinių išteklių duomenų aprašus turėti vienoje vietoje. „Katalogo sukūrimas yra pirmas ir esminis žingsnis siekiant efektyvaus duomenų atvėrimo ir panaudojimo. Šio katalogo parengimas leis sužinoti, kokio dydžio yra Lietuvos viešojo sektoriaus duomenų ūkis, ir prireikus greitai įveiklinti jo duomenis“, – pabrėžia dr. J. Petrauskienė.
Įgyvendinus projektą, bus sukurtas valstybės duomenų struktūros modelis ir jo valdymo priemonės, kad būtų padidintas nacionaliniame duomenų ežere viešai prieinamų duomenų kiekis ir taip sukurtos prielaidos pakartotinai panaudoti duomenis, esančius visose valstybės informacinėse sistemose bei registruose, bei šiuos duomenis atverti visuomenei ir verslo bei mokslo sektoriams.
Aktualu daugeliui šalies institucijų
Agentūros vykdomo duomenų integracijos į duomenų ežerą projekto tikslas yra inventorizuoti visų viešojo sektoriaus institucijų duomenis. Valstybės institucijos ir kiti viešojo sektoriaus informacinių išteklių valdytojai yra įstatymo (LR oficialiosios statistikos ir valstybės duomenų valdysenos įstatymas) įpareigoti susitvarkyti savo valdomus duomenis ir užtikrinti jų prieinamumą teisėtiems tikslams, pavyzdžiui, duomenų atvėrimui, ekstremalių situacijų valdymui, moksliniams tyrimams, švietimui, tarpusavio mainams ir kt.
„Svarbu pabrėžti, kad institucijos nėra tiesiog „įmetamos“ į duomenų tvarkymo reikalus nesuteikiant jokių gairių ir pagalbos. Valstybės duomenų agentūra būtent ir yra ta institucija, kuri padeda inventorizuoti ir apsirašyti duomenis, juos standartizuoti, sudaryti didelės brandos (jungtinius) rinkinius, taip sukurdama prielaidas tolesniam duomenų panaudojimui saugioje daugiafunkcėje Valstybės duomenų valdymo platformoje. Mūsų visų tikslas – organizuoti viešojo sektoriaus duomenų valdymą taip, kad duomenys taptų prieinami „čia ir dabar“ priimant sprendimus, būtų užtikrintas jų integralumas, visapusiška analizė ir jie būtų atverti visuomenei pagal poreikį“, – pažymi dr. J. Petrauskienė.
Be to, visos valstybinės institucijos taip pat gali prašyti duomenų iš kitų institucijų per Valstybės duomenų agentūrą vieno langelio principu. Kuo daugiau ir geriau aprašytų duomenų yra kataloge ir duomenų ežere, tuo lengviau ir greičiau bus galima sužinoti apie esamus duomenis ir gauti juos analizei, – teigia agentūros vadovė.
Kaip dalyvauti ir bendradarbiauti?
Projekto, kuris vyksta nuo 2023 m. pavasario ir vyks iki 2026 m. birželio, metu agentūra susisieks su visomis institucijomis ir padės tiek pasiruošti su projektu susijusiems darbams, tiek juos atlikti. Viso proceso metu bus remiamasi bendrine gerąja praktika, kuria remiantis sudaromas bendras inventorinimo planas, nustatomas duomenų surinkimo poreikis, taip pat principai, kuriais remiantis parenkamos institucijos kiekvienų metų inventorinimo planui sudaryti.
Institucijos, kurių duomenys dar nėra inventorizuoti, gali pradėti tam ruoštis ir apgalvoti, kas institucijoje galėtų geriausiai koordinuoti šiuos darbus, kokius duomenis reikėtų detaliai aprašyti ir kaip vyktų aprašymas, ar reikės įtraukti informacinių sistemų tiekėjus.
„Institucijų teisininkams rekomenduojame susipažinti su Oficialios statistikos ir valstybės duomenų valdysenos įstatymu, kuris nustato pareigas ir suteikia galimybes kiekvienai institucijai teikti ir gauti duomenis. Be to, agentūra skelbia informaciją apie projektą savo interneto svetainėje, įskaitant atsakymus į dažnai užduodamus klausimus“, – pataria dr. J. Petrauskienė.
Šiuo metu agentūros projekto komanda, kurią sudaro įvairaus profilio specialistai, jau bendradarbiauja su beveik 200 institucijų: atlieka giluminius interviu su jų darbuotojais, kartu su jomis inventorizuoja kaupiamus duomenis ir rengia pirminių duomenų struktūros aprašus, analizuoja jų turinį, brandą, kokybės aspektus, diegia standartines duomenų dalijimosi jungtis, prašo skirti duomenų koordinatorius.
Dauguma institucijų, su kuriomis šiuo metu dirbama, yra iš sveikatos priežiūros ir apsaugos, socialinės apsaugos, transporto, energetikos, aplinkos, švietimo, valstybės valdymo sričių. Šios sritys išskirtos atsižvelgiant į pagrindinius kriterijus, kuriais remiantis sudaromas metinis inventorizuojamų valstybės institucijų sąrašas:
- Duomenys reikalingi prioritetiniams valstybės uždaviniams spręsti
- Duomenys priskiriami didelės vertės duomenų rinkiniams, kurių sąrašas įvardytas Europos Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2023/138
- Yra išreikštas visuomenės poreikis atverti duomenis
- Duomenų imtis yra plati ir daugkartinio panaudojimo
- Duomenys yra aktualaus laikotarpio ir dažnai atnaujinami
Valstybės duomenų agentūra įgyvendina projektą „Valstybės informacinių išteklių integravimas į duomenų ežerą“, kuris finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos Kartos Lietuva” ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis.
TURITE KLAUSIMŲ?
PASIKALBĖKIME
+ 370 689 76 725
PARAŠYKITE